penzion Brno

Funkční vyšetření zraku

Nenalezeny žádné záznamy.
Zobrazených 1-2 z celkově 2 záznamů.

 

„Člověk je zrozen k vzájemné pomoci.“
 
                                                     
Seneca

 

 

Cílová skupina pro funkční vyšetření zraku je velmi široká a věkem neomezená. Patří sem děti raného věku, dále osoby s poruchami komunikace, kombinovaným postižením, mentální retardací, ale také osoby s psychosomatickými problémy.

 

Vyšetření zrakových funkcí provádí kvalifikovaná zraková terapeutka. Používá speciální diagnostické pomůcky a klinické testy. Tato vyšetření uskutečňuje na základě doporučení očního lékaře, obvykle specializovaného na dětskou oftalmologii. Funkční vyšetření zraku zahrnuje posouzení zrakové ostrosti, kontrastní citlivosti, zorného pole, barvocitu, prostorového vidění a adaptace na tmu a světlo.

 

Doporučení pro rodiče 

 

Funkční vyšetření zraku probíhá na každém oku zvlášť. Pro zajištění rychlého a hladkého průběhu vyšetření, doporučujeme před návštěvou nácvik zakrývání jednoho oka formou hry v domácím prostředí.


Diagnostické pomůcky a klinické testy

 

Testy zrakové ostrosti

 

Preferenční testy vidění

Jedná se o metody subjektivního vyšetření zraku, při kterých není vyžadována slovní spolupráce. Pacient může ukazovat rukou, znakovat, případně zrakový terapeut pouze sleduje pohyby a reakce očí. Testy preferenčního vidění jsou určeny především pro nejmenší děti v kojeneckém věku do tří let, dále pro osoby nekomunikující, nespolupracující a pacienty s kombinovaným postižením.

 


Lea Gratings Paddles 

 


Keeler Infants  and Children Acuity  Cards

 


Cardiff Screening test

 


Sada testů  LEA SYMBOL

 Pro vyšetření vidění u dětí  všech věkových kategorií  vyvinula doktorka Lea  Hyvärinen (Helsinky, Finsko) 

systém testů. Tyto testy  využívají jednotlivé znaky,  symboly, písmena nebo  číslice. 

 

 


 

 

 

Testy kontrastní citlivosti

Pro vyšetření kontrastní citlivosti je k dispozici řada testů pro všechny věkové kategorie. Test Hiding Heidi Contrast Test pracuje na principu preferenčního vidění a lze s ním vyšetřit i malé děti od 6 měsíců. Test Lea Numbers je určen dětem mladšího školního věku.

 

 

 

 

 
Cardiff Screening test

 


Sada testů  LEA SYMBOL

 

 

 

 

 

 

Vyšetření zorného pole 


K vyšetření zorného pole využívá zraková terapeutka orientační zkoušku za pomocí Lea Flicker Wand, s nímž pohybuje  z periferie směrem do centra vidění a sleduje reakce dítěte na světelný podnět.


Lea Flicker Wand

 

 

 

Testy barvocitu 


Barevné vidění zajišťuje správná činnost čípků na sítnici. Pro jeho vyšetření lze využít standardizovaných testů např. HRR Color Test. K orientačnímu vyšetření lze také využít barevných předmětů a hraček, které na pokyny zrakové terapeutky dítě třídí, přiřazuje a pojmenovává. 


HRR Color Test

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakty

 

Centrum dětské oftalmologie

Smetanovo náměstí 67,

57001 Litomyšl

tel.: 461 612 727

ortoptika@binocular.cz

www.binocular.cz/zrakova-terapie

 

 

Objednávkový formulář - Zraková terapie


V případě, že nejste klienty Binocular v Litomyšli na vyšetření prosím doneste žádanku, případně doplňující lékařské zprávy a vyšetření.

Copyright © 2024 by Binocular


autoškola Litomyšl, autoškola Polička Penzion Brno