penzion Brno

Oční cvičení ve virtuální realitě

Nenalezeny žádné záznamy.
Zobrazených 1-5 z celkově 5 záznamů.

 

„Veškeré učení má být pro děti hrou.”
 
                                                 
John Locke

 

Virtuální realita

 

je moderní technologie schopná prostřednictvím počítače a speciálních brýlí (se dvěma samostatnými obrazovkami pro pravé a levé oko) vytvořit iluzi skutečného nebo fiktivního vizuálního prostoru. Uživatel ho může ovlivňovat pohybem hlavy a rukou, eventuelně celého těla. Technologii virtuální reality lze použít i pro efektivní léčbu zrakových funkcí. Speciální aplikační software je ve formě počítačových her. Hry slouží pro cvičení tupozrakosti (tzv. pleoptická cvičení) nebo dalších omezení zrakových funkcí souvisejících se strabismem (tzv. ortoptická cvičení). Cvičení ve virtuální realitě je určené jen pro specializovaná pracoviště, kde jej lze provádět pouze výhradně pod dohledem zkušené ortoptistky a je vhodné pouze pro některé pacienty.

 

Pro dítě je hraní léčebných her ve virtuální realitě lákavým a netradičním doplňkem standardní pleoptické a ortoptické léčby. S využitím herní motivace a pozornosti dochází k efektivnější stimulaci a rozvoji zrakových center mozkové kůry. Vhodná cvičení individuálně vybírá ortoptistka po konzultaci s lékařem podle různých faktorů, jako je např. věk pacienta, stupeň tupozrakosti a jiné předpoklady.

 

 

Pleoptická cvičení

 

Pleoptická cvičení jsou vedle správné brýlové korekce a zakrývání (okluze) vedoucího oka nedílnou součástí léčby tupozrakosti. Na rozdíl od okluzní terapie, při které je úplně blokováno vidění vedoucího oka, cvičení ve virtuální realitě umožňuje částečné (řízené) znevýhodnění vedoucího oka. Obraz vedoucího oka potlačujeme např. jeho rozostřením, změnou kontrastu nebo jasu a zároveň cíleně stimulujeme oko tupozraké předložením vizuálně atraktivních detailů. Díky virtuální realitě tak můžeme procvičovat i binokulární pleoptiku. Souběžně s rozvojem tupozrakého oka posilujeme i vzájemnou spolupráci obou očí, která je u tupozrakosti narušená.

 

Ortoptická cvičení

 

Na pleoptickou léčbu obvykle navazují ortoptická cvičení. Jejich cílem je nácvik a posílení současného vidění oběma očima a také navození a upevnění binokulárních funkcí. Pomocí virtuální reality můžeme posilovat schopnost binokulární fúze, která má za úkol spojit dva obrazy do jednoho subjektivního vjemu a stereopsi, díky které vnímáme hloubku prostoru. Důležité je také zlepšení a upevnění koordinace vidění a pohybu rukou (tzv. reflex oko-ruka) a dotykových vjemů a očních pohybů (tzv. reflex ruka-oko).

Virtuální realita také nabízí různé ortoptické hry:

Turbo, Flash Match • cvičení koordinace oko-ruka

Step Vergence, Jump Duction • cvičení šířky fúze

Bubbles • cvičení prostorového vidění 

Virtuální realita nabízí různé pleoptické hry:

Breaker • pacient odráží míček, kterým trefuje destičky

Hoopie • chytání míče do basketbalového koše

Ring-Runner • pacient ovládá vesmírnou loď, vyhýbá se asteroidům a sbírá bonusy v kruzích

Pepper Picker • sbírání paprik z keříků do koše

 

 

 

 

Kontakty

 

Centrum Dětské oftalmologie

BINOCULAR s. r. o.

Smetanovo náměstí 67,

57001 Litomyšl

tel.: 461 612 727

ortoptika@binocular.cz

www.binocular.cz/virtualni-realita

 

Copyright © 2024 by Binocular


autoškola Litomyšl, autoškola Polička Penzion Brno